Club feminin
Bine ati venit pe forumul nostru. Va asteptam sa faceti parte din familia noastra.

Club feminin

AcasaAcasa  CautareCautare  InregistrareInregistrare  CalendarCalendar  FAQFAQ  ConectareConectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» BINE ATI VENIT
Dum Dec 26, 2010 10:53 am Scris de madalin@

» Superstitii culese din popor
Dum Mai 23, 2010 10:19 am Scris de crystin@

» Stiri din italia
Sam Mai 22, 2010 9:51 am Scris de crystin@

» UN MARE ADEVAR...
Sam Mai 15, 2010 2:11 pm Scris de crystin@

» Atentie la ce emailuri deschideti!
Dum Mai 02, 2010 10:55 pm Scris de crystin@

» Stupefiant
Sam Apr 17, 2010 9:52 am Scris de crystin@

» Ce parere aveti...
Mar Apr 13, 2010 7:42 pm Scris de crystin@

» NOUA INFATISARE
Lun Apr 05, 2010 11:11 pm Scris de crystin@

» CLUBUL NOSTRU
Mar Mar 09, 2010 12:35 am Scris de crystin@

» UTIL PENTRU CEI DIN DIASPORA
Mar Mar 02, 2010 2:04 pm Scris de crystin@

Stiri

vizitatori
widgeo.net
CALENDAR ORTODOX

Distribuiţi | 

Totul despre diaspora

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Va intereseaza subiectul acesta?
 1)da
 2)nu
 3)nu prea
 4)nu ma intereseaza
 5)nu e nimic interesant
Vezi rezultatele
AutorMesaj
crystin@
ADMIN
ADMIN

Stare de spirit : vesela,prietenoasa

MesajSubiect: Totul despre diaspora   Mier Iun 24, 2009 11:39 am

Pentru noi cele care traim in afara tarii,ma gandeam ca un astfel de topic ar fi binevenit happy .
Putem discuta aici despre diverse teme de interes comun cum ar fi;
-drepturile comunitare:
-indentitatea educativa si scolara:
-radacinile culturale si crestine a celor doua popoare(unde locuim si tara noastra):,precum si multe altele Wink
Sus In jos
http://club-feminin-sems.home-forums.com/forum.htm
madalin@
ADMIN
ADMIN

Stare de spirit : vesela si increzatoare

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Mier Iun 24, 2009 3:22 pm

sa spun si eu ceva!
pt ca e destul de interesant(cred)acest subiect.
aici in grecia din cate stiu eu acum de la 1 ianuarie
sa acceptat noua lege ca romanii sa aiba drepturi aproape
egale cu grecii.
desi nu e chiar asa!
ca sa obtii actul de sedere,si drept de munca trebuie sa gasesti
mai intai locul de munca.
daca ai loc de munca asigurat si patronul
accepta sa iti faca acte tie o usa deschisa spre a avea
actul de sedere.
in fabrici nu iti trebuie neaparat sa stii mare lucru limba lor dar
in alte parti iti trebui.
si daca nu stii limba nici nu se uita la tine.
religia lor e ortodoxa adica greco-ortodox.
in schimb ca civilizatie si curatenie sunt la pamant.
e mai murdar ca in romania si mai scum ca in vb aia germania!
ca sa vii in concediu e ok dar sa ai o viata de zi cu zi aci....e mai
greu!
parerea mea! sssst
Sus In jos
http://club-feminin-sems.home-forums.com
crystin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Mier Iun 24, 2009 11:43 pm

Eu imi inchipuiam Grecia ca Turcia si dupa cum vad e adevarat confuz
Eu am fost in vacanta de doua ori la Istambul si ca vizitator a fost bine dar ca sa traiesc acolo nu mi-ar place,pisici peste tot,saci cu gunoaie....copii mici cu carucioare mari cu covrigi ce bantuie prin oras pentru a castiga un banut,analfabeti peste tot..ei nu prea au scoala,cred ca 30-40%daca au facut scoala,dupa cum mi-am dat eu seama se intreaba ,sint asa ,,creduli,,...c-am asa imi inchipui si Grecia ,nu stiu de ce se intreaba
Sus In jos
madalin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Joi Iun 25, 2009 9:55 am

ei nu pot spune ca nu sunt scoliti.

sunt dar si aici ca si la noi mosnegaraia e la putere. nervos

si plus de asta au ei un rau a lor in suflete nervos

cu care te privesc de undeva de sus doar pt faptul ca esti emigrant.

se cred buricul pamantului dar de fapt pe ei ii mananca cainii ciocan in cap
Sus In jos
crystin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Joi Iun 25, 2009 1:47 pm

madalin@ a scris:
ei nu pot spune ca nu sunt scoliti.

sunt dar si aici ca si la noi mosnegaraia e la putere. nervos

si plus de asta au ei un rau a lor in suflete nervos

cu care te privesc de undeva de sus doar pt faptul ca esti emigrant.

se cred buricul pamantului dar de fapt pe ei ii mananca cainii ciocan in cap

rasul rasul rasul
Sus In jos
open road
membru (grupul profesionistilor)

Stare de spirit : in armonie cu ceea/cei ce ma inconjoara

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Vin Iun 26, 2009 11:26 am

Dragele mele,

ce pot sa spun vis-a-vis de Grecia si Turcia e ca se intrepatrund ca civilizatii - ganditi-va la razboiul de cucerire pe care l-au dus turcii impotriva grecilor... Sunt multe pisici in ambele tari Very Happy (desi nu are legatura cu razboiul de cucerire rasul)...

Cat depre atitudinea bastinasilor fata de imigranti... cred ca e aceeasi intr-o masura mai mare sau mai mica. Insa as fi curioasa sa dati exemple sa vedem in ce fel se manifesta fiecare popor.

Norvegienii, desi numai 4 milioane, impun tuturor celor care vor sa emigreze legal sa invete limba, desi nu e de circulatie internationala, ba, dimpotriva, e pe cale de disparitie.
Sus In jos
laura w
membru(prietene de suflet)
membru(prietene de suflet)

Stare de spirit : hapyy

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Vin Iun 26, 2009 1:57 pm

eu de curand am fost in grecia si mi sa parut mai rau ca la noi in romania,nu mai spun cat de departe e de germania.
cat despre tara unde traiesc(consider ca fiind a mea) ce pot sa spun,nu as da-o pe nimic.nu mas intoarce in romania si nici nu mas muta in alta parte.e urat si ordine.
desi se spune ca nemtii sunt reci eu tin sa neg.mam acomodat destul de usor si repede.
imi place si nu o dau Very Happy
Sus In jos
crystin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Vin Iun 26, 2009 4:19 pm

laura w a scris:
eu de curand am fost in grecia si mi sa parut mai rau ca la noi in romania,nu mai spun cat de departe e de germania.
cat despre tara unde traiesc(consider ca fiind a mea) ce pot sa spun,nu as da-o pe nimic.nu mas intoarce in romania si nici nu mas muta in alta parte.e urat si ordine.
desi se spune ca nemtii sunt reci eu tin sa neg.mam acomodat destul de usor si repede.
imi place si nu o dau Very Happy

pai eu imi inchipuiam ca nu o sa-ti placa GRECIA,in comparatie cu GERMANIA care arata ca ,,fundul de mamaliga,,pe jos de curat ce este... zambet
Sus In jos
crystin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Sam Iun 27, 2009 9:54 am

Guvernul Comunităţii Valenciene a aprobat prima lege care dă drepturi economice, sanitare, educative şi sociale fătului, încă înainte de a se naşte
Comunitatea Valenciană este prima comunitate spaniolă în care s-a aprobat Legea protecţiei în timpul maternităţii, o lege care dă drepturi embrionului încă de la concepere. Această lege vizează „dreptul la viaţa în formare încă de la concepere” şi include o întreagă serie de prevederi menite să condusă la evitarea apelului la avort.
Proiectul de lege, care a ajuns în parlamentul valencian ca o propunere a popularilor (cu peste 80.000 de semnături), a fost, în final, înlocuit cu un text al Partidului Popular, prin care femeile însărcinate au prioritate în serviciile publice sociale, educative, sanitare, de locuinţă, transport şi muncă.
Câteva dintre prevederile noii legi a maternităţii se referă la flexibilitate şcolară pentru minorele însărcinate, la dezvoltarea adopţiilor, ca alternativă a avortului, şi la acordarea unor subvenţii în valoare de până la 600 de euro pe lună, timp de trei ani, pentru femeile care nu avortează şi îşi duc sarcina la capăt. ranjet ok
Mi se pare un proiect binevenit cu siguranta ca si romancele care locuiesc acolo cu forme legale beneficiaza de astfel de salariu Wink .
Ar fi mult mai bine daca s-ar face un astfel de proiect in Romania,poate nu v-or mai exista atatea abandonuri de copii Crying or Very sad :evil:
Sus In jos
crystin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Sam Iun 27, 2009 10:25 am

Comisia Europeană a transmis vineri Franţei o scrisoare de notificare prin care îi cere să actualizeze listele de calificări ce beneficiază de recunoaşterea automată, prin adăugarea calificărilor corespondente din Bulgaria şi România, se arată într-un comunicat al CE.Comisia arată că termenul limită pentru transpunerea în legislaţia naţională a directivei ce prevede adaptări tehnice ale regulilor din domeniul calificărilor profesionale, în urma aderării Bulgariei şi României la Uniunea Europeană, a expirat la 1 ianuarie 2007.
Franţa nu a pus în practică încă toate prevederile necesare, conform CE. Directiva 2006/100/EC, ce adaptează Directiva calificărilor profesionale, prevede că, de la 1 ianuarie 2007, România şi Bulgaria trebuie incluse în sistemul de recunoaştere a diplomelor ce conferă oricărui solicitant ce are o diplomă prin care poate să exercite o profesie reglementată în statul membru de provenienţă să o poată exercita şi într-un alt stat membru.
"Atâta timp cât directiva nu este transpusă în legislaţia naţională, specialiştii ce deţin documente de calificare profesională din Bulgaria sau România riscă să fie supuşi unor proceduri birocratice lente şi care nu sunt necesare, înainte de a putea să îşi exercite dreptul de a munci oriunde în Uniunea Europeană, iar utilizatorii potenţiali ai serviciilor oferite de aceşti specialişti pot fi privaţi de posibilitatea de a beneficia de expertiza lor", se arată în comunicatul Comisiei.
Curtea Europeană de Justiţie poate impune Franţei plata unei sume globale sau a unor penalităţi, dacă nu sunt luate măsuri în acest sens, avertizează CE. undecided
Sus In jos
albinush

Stare de spirit : vesela

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Sam Iun 27, 2009 10:45 am

Legea pentru cele gravide e binevenita,poate cine stie fac si eu un bebe si se aproba si aicea zambet
Sus In jos
lilique

Stare de spirit : in general buna

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Vin Iul 03, 2009 2:37 pm

Ma intereseaza in mod deosebit aces subiect, nu pentru ca eu traiesc in diaspora ci pentru ca fratele meu este plecat. Traieste de 1 an si jumatate in Anglia. Din cate am auzit la el si am vazut, romanii din strainatate sunt parca mai uniti decat cei de acasa. In oraselul unde traieste fratele meu nu sunt decat 5-6 romani. El a fost primul roman care a ajuns acolo. Dupa o perioada de timp au mai venit cativa, 2 dintre ei i-a adus chiar fratele meu. La inceput a simtit ceva reticente din partea localnicilor, insa prin comportament si atitudine s-a facut placut si are foarte multi prieteni. S-au interesat si au reusit sa-si faca bisericuta lor , romaneasca la Nottingham pe care au inaugurat-o pe 7 septembrie 2008,
Sus In jos
open road

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Vin Iul 03, 2009 4:45 pm

lilique a scris:
Ma intereseaza in mod deosebit aces subiect, nu pentru ca eu traiesc in diaspora ci pentru ca fratele meu este plecat. Traieste de 1 an si jumatate in Anglia. Din cate am auzit la el si am vazut, romanii din strainatate sunt parca mai uniti decat cei de acasa. In oraselul unde traieste fratele meu nu sunt decat 5-6 romani. El a fost primul roman care a ajuns acolo. Dupa o perioada de timp au mai venit cativa, 2 dintre ei i-a adus chiar fratele meu. La inceput a simtit ceva reticente din partea localnicilor, insa prin comportament si atitudine s-a facut placut si are foarte multi prieteni. S-au interesat si au reusit sa-si faca bisericuta lor , romaneasca la Nottingham pe care au inaugurat-o pe 7 septembrie 2008,

Draga Lilique,

eu am locuit aproape 4 ani in Dubai si romanii de acolo sunt foarte uniti. Au un grup in yahoo unde posteaza toate informatiile care i-ar putea ajuta. Sau daca unul dintre ei pune o intrebare, toti care stiu raspunsul ii dau info si pareri imediat. Am avut o experienta tare placuta. Si acum mai sunt activa in acel grup... nostalgia, ce sa-i faci...

Aici, in Norvegia, sunt de aproape 2 ani, dar situatia e totaaaaal diferita. Romanii sunt foarte reci si... egoisti parca. Sa nu cumva sa afle si altii informatiile pe care le detin ei ca nu cumva sa le fure painea de la gura. Nu sunt asa 100%, dar in cea mai mare parte... cam asa. Am fost foarte dezamagita.
Sus In jos
lilique

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Vin Iul 03, 2009 5:31 pm

Draga Opep Road,
eu cred ca direfer de la caz la caz... depinde de ce oameni esti inconjurat! adevarat este ca mana de ajutor pe care a primit-o fratele meu a fost de la un englez, romanii de acolo nu aveau cum sa i-o ofere. Ce s-a intamplat practic,

A dorit sa plece in alt oras, unde , ca si in Newyark trebuia sa sustina licenta de taxi. Acolo a fost planificat initial peste 2 saptamani, ca sa-i spuna in final ca va trebui sa dea licenta peste 1 luna si 2 saptamani. Fratelui meu nu i-a convenit ideea de a sta 2 luni si ceva fara bani .. asa ca .. a sunat un sofer englez pe care-l cunostea si l-a intrebat daca-l poate ajuta, Acesta l-a ajutat trecandu-si masina personala pe taxi pentru ca sa aiba fratele meu de munca. Vazand ca e baiat serios si de cuvant, dupa ce a trecut o luna de la acest lucru, Jonh i-a propus fratelui meu sa sa asocieze in vederea creearii unei firme de taxi. deea i-a suras dar a incercat sa ia alaturi de el si ceilalti 4-5 romani, care sunt in acel oras, lucrand ca taximetristi la firme englezesti. E, afla draga mea, ca acestia nu au vrut, le era teama, ce mai, au gandit in sinea lor ca... daca e sa dea gres... acela sa fie decat fratele meu. Acum, situatia s-a schimbat.... incat 3 dintre ei lucreaza la fratele meu, la firma lui. 1 dintre ei s-a asociat cu el
Sus In jos
crystin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Sam Iul 04, 2009 12:55 am

lilique a scris:

am mai spus-o undeva prin club,aici in ITALIA roman pe roman e invidios:ersads: ,pe mine m-au ajutat italienii in orice....
Sus In jos
lilique

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Sam Iul 04, 2009 8:45 am

Draga Crystin,

Cu alte cuvinte.... romanii care stiu sa se comporte sunt agreati de cetatenii statelor unde locuiesc? nu? Nu sunt ajutati de romanii de acolo.... de ce oare? sa ma ierte Dumnezeu ca gandesc asa, dar cred ca multi care sunt plecati sunt pusi pe capatuiala si pe fapte rele, nu-i intereseaza nimic, se dezumanizeaza... asa ca ... de unde ajutor?
Sus In jos
crystin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Sam Iul 04, 2009 11:03 am

lilique a scris:
Draga Crystin,

Cu alte cuvinte.... romanii care stiu sa se comporte sunt agreati de cetatenii statelor unde locuiesc? nu? Nu sunt ajutati de romanii de acolo.... de ce oare? sa ma ierte Dumnezeu ca gandesc asa, dar cred ca multi care sunt plecati sunt pusi pe capatuiala si pe fapte rele, nu-i intereseaza nimic, se dezumanizeaza... asa ca ... de unde ajutor?

cam asa ceva lilique
eu am ajutat multe fete cu gasirea de lucru apoi iti arata spatele,te vorbesc sau...te fac de ras la italieni Crying or Very sad
Am dus o data o femeie in varsta( ca dormea cu barbatasau pe la baraci)la o familie de italieni sa aiba grija de un mosneag,avea o situatie buna mosu....dar ea il aducea seara pe furis pe barbatasau si au inceput sa care de prin casa in special sticle cu bautura care erau un fel de colectie pentru mos Embarassed .
cand au descoperit copii mosului disparusera o mare parte din sticle si niste linguri cu tavita de argint nervos Embarassed Embarassed Embarassed ,mai mare rusinea pentruca eu am pus cuvant ca e o ,,brava dona,, ciocan in cap si am pacalit ca e ruda de-a mea ca sa o poata primi la lucru...deci iti inchipui in ce situatie m-a bagat nervos nervos nervos si am mai avut astfel de ,,episoade,,si cu alte femei,asa ca acuma sa ma ierte DUMNEZEU dar nu mai vreau sa ajut pe nimeni :evil: :evil: :evil: :evil:
Cand ma mai roaga cate una in parcuri sau pe strazi ,ma strange inima,imi este mila dar...nu stii pe cine ajuti What a Face nuuuuu
Apoi ca sa le primeasca la lucru trebuie sa garantez eu pentru ele,ca nu fura,ca sint bune gospodine,ca..sint rude de-ale mele ,etc si nu as vrea sa ma mai frig scratch scratch ,imi pare rau Sad
Sus In jos
crystin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Sam Iul 04, 2009 11:12 am

O data sotul meu a trimis un ,,copilandru,,de vre-o 19 ani sa-i faca curat in gradina la un prieten de-al nostru italian,ala cu incredere ce avea in noi a plecat cu treburi in oras si i-a lasat si casa deschisa ca sa se serveasca din frigider cu apa sau suc(multi italieni fac asa,sint omenosi),iar asta..abia plecat italianul a si inceput controlul prin casa,cauta dupa tablouri cassa forte(seiful)...prin sertare(dar astia au banii in conturi)si ajuns la baie,vazand asa o cada mare(cu vibromasaj)s-a gandit...de ce sa nu faca si el o baie?
A umplut cada cu apa si a pus din toate sampoanele ce le-a gasit pe linga cada, affraid affraid ,cand s-a intors Giulio(uitase ceva acasa)l-a gasit pe asta in cada cu un metru de spuma peste el Rolling Eyes affraid Embarassed deci...iti inchipui mai mare rusinea,noroc ca Giulio ne cunoaste bine si a ramas prieten in continuare cu noi Embarassed ,a zis,,nu exista padure fara uscaciuni,, scratch Embarassed
Daca as povesti toate prin cate am trecut noi aicea as face un roman sau...poate doua Wink
Sus In jos
lilique

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Sam Iul 04, 2009 11:21 am

Draga Crystin@,

Repet poate, voi sunteti oameni care ati plecat pe propriile voastre picioare si nu ati asteptat mila nimanui. E normal sa vrei sa ajuti pe altii, ca asa e sufletul.Insa, nimeni nu te condamna, nu ai nico vina in fata lui Dumnezeu ca nu mai ajuti. Mi se pare normal.... vorba proverbului- cine s-a fript cu ciorba, sufla si-n iaurt! Niciodata nu am fost de acord cu ideea ca sa fie cineva judecat prin prisma fatelor altora. Asa ca......nu se merita sacrificiul si nu se merita efortul!

Pupicei dulci!
Imi place tare mult sa vorbesc cu tine!
Sus In jos
crystin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Sam Iul 04, 2009 11:26 am

lilique a scris:
Draga Crystin@,

Repet poate, voi sunteti oameni care ati plecat pe propriile voastre picioare si nu ati asteptat mila nimanui. E normal sa vrei sa ajuti pe altii, ca asa e sufletul.Insa, nimeni nu te condamna, nu ai nico vina in afta lui Dumnezeu ca nu mai ajuti. Mi se pare norma.... vorba proverbului- cin-a fript cu ciorba, sufla si-n iaurt! Niciodata nu am fost de acord cu ideea ca sa fie cineva judecat prin prisma fatelor altora. Asa ca......nu se merita sacrificiul si nu se merita efortul!

Pupicei dulci!
Imi place tare mult sa vorbesc cu tine!

si mie imi place sa vorbesc cu tine. pupik
Multi din tara(mai cu seama de la sate)nu cunosc adevarul ,nu stiu ce fac,cu ce se ocupa copii,fratii ....rudele lor in afara tarii si apoi auzi ca,,nu ii suporta pe romani,,ca sint rasisti,etc...eu cum am mai spus NU AM SIMTIT ASTFEL DE LUCRURI ASUPRA FAMILIEI MELE
nuuuuuuuuuuuu nuuuuuuuuuuuu ,noi sintem respectosi,aplecam capul cand e de aplecat,nu mi-am dorit niciodata bunul altuia,daca nu muncesti nu ai...
Sus In jos
madalin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Sam Iul 04, 2009 12:25 pm

auzi cris sa stii ca in general roaman pe roaman se sapa
eu aici am cunoscut in mare 5 romance
dintre care cu una singura mai tin legatura desi a fost plecata in olanda,si acum ma suna.e de la suceava dar pot sa spun ca a fost ca o sora mai mare pt mine,restul desi suntem cam de o seama au stiut numai sa ma vorbeasca si sa ma sape.
desi nu ma cunosc atat de bine,stiu sa ma barfeasca.ceea ce eu una nu imi permit sa vorbesc despre casa cuiva daca nu am pasit in ea.
tot strainii m-au ajutat,dar si aici ma refer la strainii ce sunt straini de acesta tara!

app.eu daca as vrea nu m-ai ajuta sa imi i-au de munca acolo?? zambet
Sus In jos
crystin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Dum Iul 05, 2009 12:08 am

madalin@ a scris:
auzi cris sa stii ca in general roaman pe roaman se sapa
eu aici am cunoscut in mare 5 romance
dintre care cu una singura mai tin legatura desi a fost plecata in olanda,si acum ma suna.e de la suceava dar pot sa spun ca a fost ca o sora mai mare pt mine,restul desi suntem cam de o seama au stiut numai sa ma vorbeasca si sa ma sape.
desi nu ma cunosc atat de bine,stiu sa ma barfeasca.ceea ce eu una nu imi permit sa vorbesc despre casa cuiva daca nu am pasit in ea.
tot strainii m-au ajutat,dar si aici ma refer la strainii ce sunt straini de acesta tara!

app.eu daca as vrea nu m-ai ajuta sa imi i-au de munca acolo?? zambet

LA NOI SE ZICE,,ROMAN PE ROMAN SE ...
SIGUR CA NU ITI GASESC DE LUCRU :hbhhbbb.: :hbhhbbb.:
Sus In jos
madalin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Dum Iul 05, 2009 11:01 am

ei da stiu ca asa se spune dar am cenzurat :hbhhbbb.:
Sus In jos
crystin@
ADMIN
ADMIN

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Dum Iul 05, 2009 11:04 am

madalin@ a scris:
ei da stiu ca asa se spune dar am cenzurat :hbhhbbb.:

noroc hai noroc
Sus In jos
open road

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   Dum Iul 05, 2009 2:53 pm

lilique a scris:
Draga Open Road,
eu cred ca direfer de la caz la caz... depinde de ce oameni esti inconjurat! adevarat este ca mana de ajutor pe care a primit-o fratele meu a fost de la un englez, romanii de acolo nu aveau cum sa i-o ofere.

Draga Lilique,

e adevarat, conteaza foarte mult de calitatea oamenilor ce te inconjoara. Din pacate, aici mai toti sunt asa... reci, culti si inculti, bogati si saraci laolalta. Nu vreau sa fac o imagine rea nimanui, insa am sa-ti povestesc si eu cate ceva, ca sa-mi sustin parerea. Eu fac munca voluntara la ambasada. Predau lb. romana copiilor comunitatii romanesti de aici. Toata lumea m-a luat de 'draguta' si ma trezesc cu telefoane de la tot soiul de oameni (pentru ca o d-na a facut numarul meu de tel. public - l-a afisat pe site-ul asociatiei culturale fara a-mi cere aprobarea in mod explicit) care ma roaga sa le gasesc un job sau (indirect) sa-i gazduiesc... Cum as putea ajuta eu acesti oameni cand eu sunt casnica, nu cunosc decat foarte putini romani aici, norvegieni nici atat??? Si am fost destul de... draguta incat sa gazduiesc niste straini (pentru ca asta sunt in final, chiar daca avem aceeasi etnie), iar una dintre aceste experiente a fost foarte urata... Apoi am mai primit telefoane de genul: 'nu ne traduceti si noua CV-ul daca tot sunteti profesoara? Sa ne ajutam asa, ca-ntre romani.' Aici traducerile autorizate sunt cumplit de scumpe (ca mai toate serviciile, in general), dar eu sunt draguta si traduc... ajut niste oameni, doar si eu as vrea sa primesc ajutor de la cineva daca as fi in situatia lor. Intrebarea este: ar face-o cu sau fara profit??? Am sa continui sa ajut oameni, asa imi este firea, nu ma pot vindeca, insa am o dezamagire in suflet vis-a-vis de atitudinea romanilor de aici. Poate ca exemplul dat nici macar nu e cel mai elocvent... Daca esti curioasa, iti mai povestesc.

Cu drag, Eva.

PS: Ma bucur ca fratele tau a reusit sa isi faca o situatie acolo unde e. Cel mai mult au atarnat in balanta seriozitatea si profesionalismul lui, alaturi de atitudinea sa ca om. Dincolo de etnie, asta este trasatura definitorie a fiecaruia dintre noi.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Totul despre diaspora   

Sus In jos

Totul despre diaspora
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Club feminin :: de-ale clubului :: Diaspora-
Mergi direct la: